Aktualności 

Dlaczego właśnie TU ?

Węgierska Górka !

W jej administracyjny obręb wchodzą wsie Cięcina, Cisiec, Węgierska Górka, Żabnica. Położona w urokliwym zakątku Żywiecczyzny wzdłuż rzeki Soły – staje się coraz bardziej atrakcyjna zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. Gmina Węgierska Górka. Jej południowo wschodnie granice geograficzno – administracyjne wyznaczone są wzdłuż grzbietów masywów Romanki, Lipowskiej i Prusowa. Północno – zachodnia granica gminy opiera się o jeden ze szczytów masywu Baraniej Góry – Glinne. Nazwa Gminy wywodzi się od szańców obronnych usypanych przez właścicieli Żywiecczyzny – Komorowskich (następnie Wielopolskich i Habsburgów) na wypadek najazdu węgierskiego. Inne podanie głosi, że nazwa „Węgierska Górka” pochodzi z okresu polsko – węgierskich sporów terytorialnych, kiedy to przedstawiciel Węgier na ziemi przywiezionej ze swej ojczyzny, klęcząc przysięgał o prawie do tych terenów.

 

Węgierska Górka jest miejscowością szczególnie chętnie odwiedzana przez turystów. Jej  wizytówką są Bulwary nad Soła, skąd 9 września nastąpi start do naszego biegu. To na nich koncentruje się życie kulturalne i turystyczne gminy. Bulwary nad Sołą w Węgierskiej Górce niezmiennie zachwycają odwiedzających miejscowość turystów, a także są miejscem codziennych spacerów mieszkańców. Latem nad Sołą zarówno goście, jak i turyści szukają ochłody. Dziś już nie wyobrażamy sobie Węgierskiej Górki bez Bulwarów nad Sołą.
Zapraszamy na krótki film przedstawiający uroki Węgierskiej Górki. Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się nad zapisem i startem – odpowiadamy, dlaczego warto pobiec w tak urokliwym miejscu.

 

autor : WG MEDIA Ewa Jeremicz

Related posts

Leave a Comment